مرغ با آلوخشک و مریم‌گلی

آماده شدن مواد: 0 | زمان پخت: 0 | برای 4 وعده

مواد لازم

4 عدد
نصف سینه مرغ (بدون استخوان و بدون پوست)
2 قاشق چای‌خوری
مریم گلی (خرد شده)
1⁄2 قاشق چای‌خوری
نمک
1⁄2 فنجان
آبلیمو
1⁄2 فنجان
آب مرغ
12 عدد
آلو خشک (نصف شده)
1 1⁄2 فنجان
سرکه بالزامیک
1⁄4 قاشق چای‌خوری
فلفل سیاه
4 قاشق چای‌خوری
روغن زیتون
1 عدد
پیاز بزرگ ( اسلایس شده )

روش پخت

هر یک از تکه‌های مرغ را داخل یک پلاستیک ضخیم قرار دهید و با استفاده از استیک کوب یا هر وسیله مشابه آنقدر می‌کوبیم که ضخامت آن به 12-13 میلیمتر کاهش پیدا کند. از داخل نایلون دربیاورید و تکه‌های مرغ را با نیمی از مریم گلی، نمک و نصف فلفل مزه‌دار کنید.

در یک ماهیتابه نچسب 2 قاشق چای‌خوری روغن بریزید و روی شعله قرار دهید تا داغ شود. سپس تکه‌های مرغ را به آن اضافه کنید. برای پختن هر طرف از مرغ‌ها حدود 3 دقیقه کافی است. وقتی مرغ‌ها سرخ شدند آن‌ها را از ماهیتابه بردارید. 2 قاشق باقی‌مانده از روغن زیتون را در ماهیتابه بریزید و پیاز‌ها را کمی سرخ کنید. آبلیمو و آب مرغ را به آن اضافه کنید و صبر کنید تا به جوش بیاید. 

حال یک قاشق باقیمانده از مریم گلی و آلو‌ها را به مواد داخل ماهیتابه اضافه کنید. تا زمانی که محلول غلیظ شود به آن حرارت بدهید. معمولا حدود 4 دقیقه کافی است. 1/8 قاشق چای خوری فلفل باقی‌مانده و سرکه را به مواد اضافه کنید و با هم مخلوط کنید.

برای سرو، مرغ‎های سرخ شده در ظرفی قرار دهید و از این سس آماده شده روی آن بریزید. 

نوش جان

 

در مورد مریم گلی: 

مریم گلی از خانواده نعناع است که بیشتر از برگ‌های آن استفاده می‌شود؛ یک گیاه تلخ‌مزه‌ای که دارای اسانس و رایحه مشخصی است. به عنوان پرمصرف‌ترین گیاه دارویی safe محسوب می‌شود.

مریم‌گلی از روزگاران گذشته مورد استفاده قرار می‌گرفت و به عنوان داروی موثر برای معالجه عوارض نیش حشرات مفید است همچنین داروی تونیک و مقوی برای تقویت روح، بدن و افزایش طول عمر به‌کاربرده می‌شد. در اروپا از در قدیم‌الایام برای کاهش شیر زنان استفاده می‌شد، این گیاه ضد آلزایمر قوی است و به شکل قرص و قطره تهیه شده است و در ایران از قدیم به عنوان داروی آرام بخشو برطرف‌کننده سوءهاضمه، درد و نفخ استفاده می‌شد.

خواص مریم گلی

گیاه مریم گلی ضد درد، آرامش‌بخش و برای کاهش قندخون مفید است.

 برگ‌های مریم گلی دارای اسانس روغنی فرار، ساپونین و یک ماده تلخ به نام پیکروسالوین است و دارای خاصیت متوقف کردن رشد باکتری و دارای اسیدهای آلی است.

جوشانده غلیظ این گیاه اگر با آب مخلوط شود برای دردهای مفصلی، روماتیسم و حتی راشیتیسم کودکان بسیار مفید وموثر است.

مریم گلی ضدسرطان، ضدآلزایمر، ضدمیکروب، ضدتعریق، آنتی اکسیدان، کاهش‌دهنده شیر در زنان باردار، کاهش‌دهنده میل جنسی، قاعده‌آور و کاهش پرفشاری خون است.

منابع: 

اضافه کردن دیدگاه جدید

CAPTCHA ی تصویری